Aktualności

Jeśli masz pytania, uwagi lub sugestie -
napisz do nas na adres:

kontakt@bieganienaturalne.pl

-----------------------

Zobacz nową kolekcję :

 

MINIMUS

 

Merrell Barefoot

 

Facebook

Licznik

Licznik:
Katalog stron

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

stat4u

Buty Minimalistyczne

 

Czym są buty minimalistyczne i skąd się wzięła idea wytwarzania takich butów?


Biegacze długodystansowi od dawna poszukiwali butów lekkich, wygodnych i nie powodujących urazów. Po wielu latach biegania po różnych terenach większość z nich zrozumiała, że systemy amortyzacji oferowane im przez producentów obuwia tylko zwiększają wagę butów i ograniczają „wyczucie podłoża”. Stopy podczas biegów długodystansowych są zazwyczaj wystawione na kontakt z bardzo różnymi typami nawierzchni i biegacz powinien sam decydować o nacisku na nie. Najlżejsze z produkowanych butów tzw. „startowe” były zazwyczaj zbyt wąskie i sztywne aby dostosowywać się do zmiennych nawierzchni.

 

W związku z tym, że dostępne na rynku typy obuwia nie spełniały ich oczekiwań, wielu biegaczy zmuszonych było do dokonywania własnych modyfikacji – tzw. „psucia” lub „cięcia” butów. Kiedy w internecie pojawił się film na którym ultramaratończyk Anton Krupicka zmodyfikował swoje buty za pomocą noża, dla firmy New Balance stało się jasne, że zostały im dwie drogi do wyboru – albo pozwać go do sądu, albo dać mu to czego potrzebuje. Specjaliści od marketingu z NB szybko zdali sobie sprawę, że ta druga opcja jest stanowczo najlepsza. Zaprosili Krupickę do współpracy nad projektem nowych lekkich butów do biegania i dzięki temu stworzyli – New Balance Minimus.

 

Zobacz Antona Krupickę i buty NB Minimus

 

 

Bosonodzy biegacze na całym świecie zdają sobie sprawę z zagrożeń na jakie narażone są nasze stopy: przecięcia, otarcia, przekłucia przez leżące na ziemi przedmioty, złamania palców, zabrudzenia, odmrożenia a także ukąszenia zwierząt czy pasożytów. Nie jest łatwo zacząć biegać bez butów gdy przez całe życie przyzwyczajaliśmy do nich swoje stopy. Dla większości z nas bieganie boso jest trudne do przyjęcia. Nie znaczy to jednak, że musimy rezygnować z korzyści jakie ono daje: poczucia swobody i lekkości, możliwości rozwoju i wzmocnienia stóp. Buty minimalistyczne mają za zadanie dać nam właśnie takie odczucia, mają chronić stopę ale jej nie krępować, część przednia musi być na tyle szeroka aby palce mogły swobodnie pracować a podeszwa na tyle elastyczna i twarda by mogła się wyginać ale nie dała się przebić przez  przedmioty na drodze. Ważnym jest też, żeby buty te były lekkie, abyśmy nie odczuwali ich ciężaru biegając na długich dystansach.

 

Budowa i cechy butów minimalistycznych na przykładzie Merrell Lithe Glove

 

 

Przegląd butów minimalistycznych. Wiosna 2012: